DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Metodika

 

Metodika první schůzky

  • V praxi:

Poradce: Dobrý den, dovolte, abych se představil. Jmenuji se … a jsem partner společnosti MOWAPAY. Jak už jsem Vám řekl v telefonu, chtěl bych s Vámi probrat současnou hospodářskou situaci u nás a ve světě. Zda může ekonomický úpadek okolních států způsobit ztrátu našeho osobního majetku a jak případně situaci využít v náš prospěch. Účelem naší schůzky není, abych Vám něco prodával. Chci vás informovat, jak efektivněji zabezpečit Váš majetek.

Problém vidím v zastaralém finančním systému, který se u nás používá. Nabízí diverzifikaci – přerozdělení pouze segmentu kapitálového trhu. V době, kdy není světová ekonomika stabilní, tak vzniká vysoké riziko ztráty. Informujeme, jak ochránit majetek před úpadkem. Většina lidí nemá čas dění kolem podrobně sledovat, proto většinou nemají dostatečný přehled a informace. Toto všechno řeší naše poradenství a náš informační systém. Jak ochránit majetek, jak zachovat jeho hodnotu a jak ji zvyšovat.

Abych však nevedl monolog, tak se Vás s dovolením v průběhu naší schůzky budu i ptát, nevadí Vám to?

Klient: Ne, nevadí.

Poradce: Rád bych se zeptal, co pro vás znamenají cenné informace?

Klient: Informace jsou v dnešní době velmi důležité. Jsou dostupné prakticky všude. Rádio, televize, noviny, internet, ….

Poradce: Sledujete je pravidelně a máte čas je všechny zanalyzovat? Mají pro vás nějaký užitek?

Klient: ano, sleduji, co se děje, ale čas opravdu nemám, abych prostudoval úplně všechno a vyhodnotil. Stejně jsou to jen obecné informace.

Poradce: Pravdou je, že většina lidí nemá čas. Většinu času nám zabere práce, rodina a těm šťastnějším záliby… Přitom je velmi důležité dostat se ke správným informacím. Abyste je mohl efektivně ve správnou dobu využít. Jak vnímáte současnou hospodářskou situaci?

Klient: Sleduji, co se děje. Vím, že se mluví o dluzích v EUROZÓNĚ. Hlavně Řecko. Podle toho, co se píše v novinách, se domnívám, že ČR na tom až tak špatně není.

Poradce: Máte pravdu. Řekové jsou na tom hodně špatně. Falšovali data už před vstupem do EU. A co Itálie, Španělsko, Portugalsko a další. Co dluhy USA? Hrozí jim také bankrot. Ano, ČR se jeví zatím v pořádku. Je důležité podotknout, že máme také rychlé tempo zadlužování. Celosvětově však roste inflace. Jak vidíte budoucnost Evropské unie a případně EURA?

Klient: Jsem rád, že v ČR nemáme EURO. EU by mohla fungovat obchodně, ale teď je vidět, že společná měna nebyl dobrý nápad.

Poradce: Může mít případný evropský krach negativní dopad na náš soukromý majetek?

Klient: Nemyslím si, že by nás to mělo nějak významně ovlivnit. Díky tomu, že nemáme euro, tak jsme jim žádné peníze nepůjčovali.

Poradce: Ano, máte naprostou pravdu. Euro je jedna věc. Ale co banky? Která banka v České republice je ryze česká? Mateřské instituce jsou ze zemí, které půjčovaly problémovým státům, což může ovlivnit i nás. Vzpomeňme krizi v roce 2008. Banky platily do zahraničí matkám, aby je udržely na trhu. Aby nezbankrotovaly…

Pojďme si nyní rozebrat co se v ekonomice děje. V úvodu jsem se zmínil o zastaralém finančním systému. Stále se používá. Já vám představím historicky úspěšnější koncept. Celá staletí přináší bohatství určitým menšinám. (Poradce začne kreslit graf: investorské kolo)

FINANCE A KAPITÁLOVÝ TRH:

Poradce: Co si představujete pod pojmem peníze? (zároveň si dělám analýzu majetku klienta a vše před ním zapisuji)

Určitě máte hotovost a nějakou platební kartu. (napíši) Samozřejmě bankovky jsou cenina, takže na nich musí být vyznačeno, čím jsou kryté. Je to v dnešní době pravda?

Klient: To nevím, něčím musí být podložené.

Poradce: Do roku 1971 platil tzv. zlatý standard. Od této doby jsou všechny měny nekryté. Pouze papír a inkoust. Nemají tedy žádnou fyzickou hodnotu.

A co stavební spoření. Kolik jich máte v rodině a kolik si na ně přispíváte?

Klient: Máme je na všechny členy rodiny. A posíláme maximum, kvůli státnímu příspěvku.

Poradce: Chcete z něj v budoucnu čerpat nějaký úvěr na bydlení?

Klient: ne, bydlení máme vyřešeno. Máme to jen na spoření.

Poradce: Když Vám řeknu, že oficiální inflace je kolem 2%, platíte poplatky za vedení účtu, státní příspěvek byl zkrácen a teď se dokonce hovoří, že bude muset být S.S. použito jen k financování bydlení… Myslíte si, že je to stále výhodný produkt pro zabezpečení Vašich úspor?

Klient: tak jsem nad tím nikdy nepřemýšlel, nabízeli to a mně to přišlo výhodné.

Poradce: Co myslíte, existují fyzicky všechny peníze ukládané na S.S. či životní a kapitálové pojistky? Co penzijní připojištění?Fondy? Akcie? Dluhopisy? Obligace?

Klient: No ty banky a pojišťovny to přece mají, když budu chtít, tak mi to vyplatí.

Poradce: Ano, ale musíte dodržet všechny podmínky smlouvy. Pokud si požádáte dříve, dostanete pouze odstupné. A to je vždy nižší, než by měl klient dostat. Navíc se zdaňuje. Na peníze musíte čekat až několik měsíců. Není Vám divné proč?

Klient: Tak asi proto, že to uložené ve fyzické podobě nikde nemají.

Poradce: Přesně tak. Všechny finanční produkty jsou vlastně fikce. Virtuální „neviditelné“ peníze. Navíc patří do jediného segmentu – finance a kapitálový trh. (Poradce ukáže na grafu segment: finance)

Jsou to však reálné peníze? Jakou mají skutečnou hodnotu?

Klient: tak asi žádnou.

Poradce: Toto všechno je pouze tištěná měna, založená na důvěře. Papír a inkoust. Stalo se v minulosti, že se peníze zrušily?

Klient: ano, nějaké měnové reformy proběhly.

Poradce: Vzhledem k ekonomické situaci ve světě, může se to opět opakovat? Jaký by byl potom váš majetek?

Klient: no asi nulový, ale nemyslím si, že by to mohlo zase přijít. Většinou to bylo spojené s válkou.

Poradce: Máte pravdu, nerad bych však zacházel až do takového extrému. Bohužel celý svět je obchodně propojený a ke všemu velmi zadlužený. Jaké jsou tedy reálné možnosti na vyřešení mezinárodní zadluženosti?

Klient: Myslíte, že měnová reforma?

Poradce: Ano, ta je spojena většinou se státními bankroty. Přichází přes noc. Tak jako v roce 1953. Většina pamětníků už nežije. Myslíte si, že stát bude někoho varovat, třeba v televizi?

Klient: To asi těžko…

Poradce: Většina lidí tak záměrně přichází o veškeré úspory. Vzhledem k obrovskému množství měny, které se v současnosti tiskne, je další riziko. Hyperinflace. Opět ztráta veškerého majetku, který nemá fyzickou hodnotu. Přesně tak se řeší státní dluhy. Proto nás systém naučil na bankovní produkty. Aby nás mohl ovládat a hlavně náš majetek. Většina populace vlastní papír. Co myslíte, jak si finanční stabilitu ochraňují vlády a centrální banky? Co tvoří základ rezerv v národních bankách?

Klient: někde jsem četl, že jsme prodali několik tun zlata. Tak asi ve zlatě případně v jiných kovech.

(Poradce nadepíše další díl grafu)

ZLATO:

Poradce: Proč? Celá tisíciletí má trvalou hodnotu. Zatím nikdo nic lepšího neobjevil. Znamená jistotu, hodnotu majetku a finanční stabilitu. Bavíme se o zlatu, které je mezinárodní ceninou ( 24K a v čistotě 999,9). Proč tedy poslední dobou vlády a národní banky skupují velké množství těchto kovů?

Klient: Nevím, na něco se připravují?

Poradce: V případě ekonomického úpadku je právě zlato a stříbro jedinými reálnými penězi. Má okamžitou likviditu a směnitelnost kdekoliv ve světě. Zajišťuje tedy trvalou peněžní hodnotu pro státy i banky. A proč ne pro rodiny? Vlastníte nějaké zlato?

Klient: ano, mám – nějaké prstýnky, řetízky apod.

Poradce: To je zlato zlomkové. Mám na mysli investiční kov, ceninu. Reálné peníze. Máte nějaké?

Klient: Ne, nemám.

Poradce: A proč tomu tak je?

Klient: nevěděl jsem, že se to dá pořídit.

Poradce: Vidíte, důležité informace se moc nešíří. V Evropě i Číně vlastnictví zlata jako ceniny v soukromí, řeší legislativa teprve od roku 2004! Cíleně jsme nastaveni tak, že 95% populace má většinu majetku v papíru! Pouze 5% lidí vlastní trvalou hodnotu.Chápete už, co znamená hodnota a co cena? Hodnota je stálá a cena se mění. Peníze mohou jít tedy na nulu! Proto v současné době mají lidé o úspory strach. Nevěří ekonomické situaci. Proto peníze přesouvají spíše do nemovitostí. (Poradce nadepíše další díl grafu)

NEMOVITOSTI:

Poradce: Je ta správná doba na nemovitosti, co myslíte?

Klient: Já mám rád nemovitosti, v tom opravdu ta hodnota je.

Poradce: Ano, máte pravdu. Pojďme se na nemovitosti podívat vzhledem k současné situaci. Co dělají ceny energií? Elektřina, plyn, voda? Prudce se zvyšují náklady na údržbu. A co říkáte na ceny potravin?

Klient: Všechno se zdražuje.

Poradce: V ČR je celkem 1.400.000 hypoték s dobou trvání na 20 až 30 let. Řada domácností má problém se splácením. Máte představu, kam půjde cena nemovitostí, až začnou hromadně propadat bankám?

Klient: půjdou asi dolů.

Poradce: Nemovitosti jsou pochopitelně pasivní a komerční. Komerční nám vytváří kapitál, kdežto pasivní pouze náklady. Spousta komerčních nemovitostí je také na úvěr. Kdyby se situace vyhrotila, může nastat odliv nájemců? Z čeho se pak budou půjčky splácet?

Klient: To je fakt problém.

Poradce: Víte, nemovitosti nás také zajímají. Budeme do nich investovat až ve správný čas. Když se podíváme do historie, například krize 30 let, tak zjistíme, že zlato stouplo 30 ti násobně. Proti tomu klesly nemovitosti o 90% své ceny. Tenkrát právě 95% lidí, přišlo o svůj majetek. Ten se přesunul 5% ní menšině! Nezajímají mě ti zchudlí, ale ti bohatí. Co udělali jinak? Co myslíte vy?

Klient: netuším.

Poradce: Informace o špatné hospodářské situaci se tehdy denně objevovaly v tisku. Většina lidí to nebralo na zřetel. Těch 5% se pouze připravilo! Využili správné informace! Během pár let znásobili svůj majetek až 300x! Jsou tedy informace, obzvlášť v dnešní době, důležité?

Klient: Ano, to určitě jsou.

Poradce: Obdobná situace se totiž historicky opakuje téměř pravidelně 50 až 70 let. Je cíleně řízena. Vzniká často panika a lidé chybují. Přichází tak o majetky, které získává někdo jiný. Jaká je dnešní ekonomická situace, můžeme vyloučit, že by mohl nastat obdobný problém?

Budou na tom lidé, kteří jsou připraveni lépe než ti ostatní?

Klient: Ano, budou.

Poradce: Pokud se nic závažného nestane, nikomu neublížíme. Krom toho zlato každoročně po dobu 10 ti let stoupá v průměru 40% na ceně, což si myslí je velmi slušné. (ukážu cenový vývoj). Řekněte mi, upřímně. Kde byste se vy se svou rodinou chtěl nacházet v případě úpadku, v 95 nebo těch 5%?

Klient: To je snad jasné!

Poradce: Víte přesně, co je třeba udělat?

Klient: Ne, řekněte mi, jak to probíhá, to mě zajímá.

Poradce: Máme konkrétní řešení. Teď všechno společně nastavíme tak, abyste byl spokojený. Souhlasíte?

Klient: Ano, souhlasím.

Poradce: Pokud budete spokojen, jste ochoten mi dát kontakty na vaše přátele, abychom je také mohli informovat?

Klient: Ano, někoho Vám doporučím, ale nejdříve si to musím ověřit sám na sobě.

Poradce: Mám pro vás následující variantu. Vlastníte nějaké finanční produkty, nazvěme to Portfolio 1. (Poradce kreslí do grafu pod investorské kolo). V dnešní nepřehledné situaci musíme majetek uchránit. Vytvoříme Portfolio 2. Pouze přesuneme část z Portfolia 1. A to tak, že si směníte papír do cenných kovů – fyzických. Tak jak to dělají státy. Kovy budete mít pro případ použití u sebe. Tedy doma! Navíc to má následující výhodu. Neplatíte za vedení účtů a nikdo s vaším majetkem nemanipuluje! Majetek je navíc anonymní, což je v dnešní době nutnost! Zlato a stříbro jsou reálnými penězi kdekoliv na světě. Můžete je směnit zpět do papírových bankovek nebo za zboží. Ukážu fyzické vzorky zlata a stříbra.

V optimálním čase budeme společně vytvářet další portfolia a kovy přesouvat. P3, P4, P5… Je důležité s nimi průběžně pracovat, aby Vám sloužily. Říká se, že zlata se nikdo nikdy nenajedl. Ovšem kdo jej vlastní má pořád peníze a kdo jej dokáže ovládat, nebude nikdy chudý! Samotné kovy bez kvalitních a profesionálních informací jsou pouze ochrana. Nic víc nepřináší. Jsou dočasnou záležitostí.

Proto vytváříme pro klienty informační systém a individuální přístup. Pomůžeme vám sofistikovanými informacemi neustále rozšiřovat majetek. Dostanete vždy a včas informace, jak, co a kam přesouvat. Informační systém řídí tým odborníků. Analýzy trhu, výstupní strategie, obchodní doporučení. Svůj majetek máte stále pod kontrolou. Pouze využíváte rady, jak hospodařit bez rizika. Přesuny mezi segmenty chceme klientovi vytvořit takové zisky, kdy utrácíte a přitom váš majetek neustále narůstá. Necháte pro sebe pracovat peníze.

Navíc vám ušetříme spoustu času, který můžete věnovat práci, rodině či zálibám. Tak připravujeme budoucnost našim klientů. Co tomu říkáte? Jste spokojen s nabídkou?

Klient: Vypadá to zajímavě…

Poradce: Zbývá nastavit poměr kovů a velikostní sortiment… Je ještě něco, co potřebujete vědět?

Klient: Kolik do toho dát peněz?

Poradce: Bavili jsme se o Vašem finančním portfoliu. Všechno mimo rezervu, kterou během roku můžete potřebovat, doporučuji přesunout do kovů. Stříbro má větší potenciál růstu. Zlato se však dá v budoucnu použít jako jistina pro banku. V případě investičních záležitostí můžeme použít peníze z úvěru a zlato je stále náš majetek. Ideální nastavení je 2:1 Jak vysokou částku tedy navrhujete? Teď ještě nastavíme velikostiStejně jako máme peníze. Potřebujeme drobné a pak i ty větší…

Náš obchod je založen na důvěře, dlouhodobém přátelském vztahu a spokojených klientech. Připravujeme investorské kluby. Klienti získají nové známosti, vzniknou nové obchody. Všichni se zároveň mohou podílet na vývoji celé společnosti.

Závěrem bych vás chtěl požádat o kontakty na Vaše přátele. Pomůžete mi, abych mohl pokračovat v práci. Zároveň Vaši přátelé získají cenné informace. Souhlasíte?

Klient: Ano, jak už jsem řekl, doporučení Vám připravím, jakmile si ověřím, jak to funguje v praxi.

Poradce: Zastavím se, jakmile proběhne dodávka zboží. Vy mi tedy připravte návrh kontaktů a případně je můžeme společně obvolat. Co říkáte?

Klient: ano, souhlasím.

Poradce: Děkuji za Váš čas. Jsem rád, že jsme se pochopili. Těším se na naši spolupráci. Na shledanou.

Klient: Děkuji. Na shledanou.